Basın Bülteni 2

PATARA GRANFONDO MUHTEŞEM ÖDÜL TÖRENİ İLE SONA ERDİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının Patara yılı ilan edilmesi dolayısı  Muğla Karya Gençlik Kulübü tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve MUÇEV’in destekleri ile Seydikemer ve Kaş Belediyelerimizin iş birliğinde Türkiye Bisiklet Federasyonu koordinesinde, düzenlenen Patara 2020 Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol yarışı 19-20 Eylül 2020 tarihleri arasında Antalya Kaş’tan Patara -Letoon  Muğla Seydikemer Şehir Merkezi parkurlarında gerçekleştirildi.

Yerli Yabancı 250 Bisikletçinin katıldığı yarışta Yarışmacılar  Birinci gün Kaş’tan start alarak sırası ile Kaputaş Plajı, Kalkan, Kınık, Patara’yı geçtikten sonra tarihte ilk meclisin toplandığı Antik Letoon Kentinde Finish gördüler.

İlk Gün Kürsü Ödül Töreni ise Patara Antik Kenti’nde bulunan Patara Antik Tiyatroda muhteşem bir ambiyansta gerçekleşti. Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu ve Antalya. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın katılımı ile gerçekleşen törende yarışmacılara, Kaş Belediyesi tarafından hazırlanan özel Patara 2020 çanta ve hediyeleri verildi.

Kadınlarda ve Erkeklerde 9’ar yaş kategorisinden toplamda 18 kategoride gerçekleştirilen Patara 2020  Uluslararası Bisiklet Yol yarışına, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kırgisiztan, İngiltere, Irak ve KKTC den de bisiklet sporcuları katıldı.

İkinci gün geceyi Patara’da geçiren yarışmacılar ertesi gün Letoon Antik Kentinden start alarak 61 km lik bir etabın ardından  Seydikemer Şehir Merkezinde finsih çizgisine ulaştılar.

Seydikemer merkezinde son bulan yarışın ödül törenine, Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Belediye Başkanı Yakup Otgöz, AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, sporcular ile yakınları katıldı.
  
İki günlük yarışın sonunda

    
– Erkekler genel klasman
    
1- Mehmet Kanat 
2- Ramazan Yılmaz 
3- Erkan Güngör

– Kadınlar genel klasman
    
1- Esra Kürkcü Akgönül
2- Keziban Koyun
3- İrem Harika Tıkıroğlu şeklinde oluştu. Dereceye girenler para ödüllerinin yanı sıra Belediyeler ve sponsorlar tarafından hazırlanan özel hediyeler aldılar.

Shimano, Accell Bisiklet, Radyospor, Ajansspor, Fethiye Letoon Hospital, TM Sportif Organizasyon, Kaltun Madran Su ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen yarış sonrası sorularımızı yanıtlayan yarışmanın organizatörü, Muğla Karya Gençlik Spor Kulübü Başkanı İlker Cömert;

Bu sene çok önce planladığımız ama pandemi dönemi nedeni ile kararsız kaldığımız Patara 2020 Granfondo’yu kısa sürede planlayarak hayata geçirdik. İlk defa İki gün iki ayrı etap şeklinde bir granfondo yaşadık ve bunu iki ayrı şehirde iki ayrı destinasyonda gerçekleştirdik. Muhteşem doğası, görsel ve tarihsel güzellikleri ile harika bir yarış dönemi geçirdik. Ödül Törenleri, etkinlikler hepsi büyük beğeni topladı. Tabiki ilk defa gerçekleştirdiğimiz 2 gün 2 etaplı organizasyonda çok eksiklerimiz oldu. Bunları görme şansımız oldu. Elbette bu işi yıllardır başarı ile yapan önemli organizasyonlar gibi olmamız mümkün değil. Fakat Bu süreçte o organizasyonların organizatörlerinin de büyük desteklerini gördük. Sağolsunlar, her konuda desteklerini ifade ettiler. Buna rağmen bizlere beğenilerini ileten, yapıcı eleştirilerini ifade eden tüm Bisiklet tutkunlarına çok teşekkür ediyoruz. Tüm işbirlikçilerimize, özellikle destekleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğüne, MUÇEV Turizm Yönetim Kuruluna, Kaş ve Seydikemer Kaymakamlık ve Belediye Başkanlıklarımıza çok teşekkür ediyoruz. Dedi.

Yarışın 2021 yılında daha da geliştirilerek, bazı düzenlemelerle gelenekselleştirileceğini söyleyen Muğla Karya Gençlik Spor Kulübü Başkanı İlker Cömert,  Pandemi döneminde en çok konuşulan bu tür yarışların yapılıp yapılmaması huşunda. Ben bu dönemde Bisiklet ile ilgili organizasyonların ve Yarışların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Görünen o ki biz bu pandemi ile yaşamayı öğrenmek zorundayız. Tedbirleri alınmış, kısıtlı sayıda ki yarışmacılarla faaliyetlerimizi sürdürmeliyiz. Bu bağlamda Yarış öncesi yarış süresince Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanımız Erol Küçükbakırcı’nın desteğini hep yanımızda hissettik kendisine özellikle minnettarız dedi.